Automatic Wire Handle Machine for 10-25L Paint Pail/Lubrication Oil Pail Making
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Automatic Grade: | Automatic |
| Application: | Vegetable, Fruit, Fish, Meat, Snack, Rice, Flour, Seasoning |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-09-30
Number of Employees
37
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZC015
- Type
- Forming Filling Sealing Machine
- Forming Species
- Wire Handle Forming
- Forming Function
- Forming
- Driven Type
- Electric
- Material Type
- Tinplate, Aluminum
- Packaging
- Cans
- Packaging Material
- Metal
- Transport Package
- Standard Package
- Specification
- 3100*2900*2400
- Trademark
- Zonida
- Origin
- Qingdao, China
- Production Capacity
- 100 Set Per Year
Product Description
Customer's needs and satisfaction
Is what we are constantly creating and pursuing

This machine integrates spot welding and bailing into one machine to achieve all the functions of pail stepping feeding, can body positioning, ear aligning & welding, wire unwinding & forming, table lifting. Ears and bailing wires are continuously fed in.
The human-machine interface sends coded instructions to cut and bend wire accurately and fix it on can body to finish round & square pails with higher efficiency.
Technical Parameters:
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore, Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



Is what we are constantly creating and pursuing
10-25L Pail Production Line

This machine integrates spot welding and bailing into one machine to achieve all the functions of pail stepping feeding, can body positioning, ear aligning & welding, wire unwinding & forming, table lifting. Ears and bailing wires are continuously fed in.
The human-machine interface sends coded instructions to cut and bend wire accurately and fix it on can body to finish round & square pails with higher efficiency.
Technical Parameters:
| Applicable Can | Round & Square Pail |
| Capacity | Up to 35cpm |
| Applicable Height | H160-480mm |
| Total Power | 10.5kW |
| Control | PLC Controller |
| Dimension | 3100×2900×2400mm |
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore, Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 10-25L Pail Making
- Pail Body Making
- Automatic Wire Handle Machine for 10-25L Paint Pail/Lubrication Oil Pail Making
Related Categories
Hot Searches
More