| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Packaging of Goods |
| Driven Type: | Electric |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
This coordinate palletizer/depalletizer consists of a Z direction guiding steel column, X and Y direction suction plates. X and Y suction plates are 90 degrees angle to each other that install on the Z direction steel column. During machine running, a servo motor powers the column to turn 90 degrees angle on left and right, then X and Y plates move up and down on the column. When X plate picks product, Y plate picks layer pad, and so on, the palletizing/depalletizing cycle is completed. At the end of pallet conveyor, a pallet dispenser/collector always stands by.
| Applicable Product | Tinplate made 2 Piece Can, 3 Piece Can and Aerosol Can (Magnetic Suction) |
| Aluminum made 2 Piece Can, 3 Piece Can and Aerosol Can (Vacuum) | |
| Capacity | 3-4 layers/min* |
| Load | 200-500 kg* |
| Pallet Size | 1000/800 x 1200 mm * |
| Palletizing Height | 2000 mm * |
| Power | 8 kW |
| Compressed Air | 0.05 m3/min |



