Full Auto 10-25L Conical Pail Making Welder Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Cooling Way: | Water Cooling |
| Electric Current: | AC |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-09-30
Number of Employees
37
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZPW001
- Welding Speed
- 6 to 26m/Min
- Copper Wire Diameter
- 1.5mm
- Production Speed
- 20 to 60 Cpm
- Compressed Air
- 0.6 MPa
- Can Diameter
- D220-D300mm
- Can Height
- H250-H450mm
- Transport Package
- Standard Packaging
- Specification
- 2300*1990*2054mm
- Trademark
- Zonida
- Origin
- China
- Production Capacity
- 40 Sets/ Year
Product Description
Customer's needs and satisfaction
is what we are constantly creating and pursuing
is what we are constantly creating and pursuing
10-25L Conical Pail Production Line
This welder applies to a vast variety of cans and easily adjusted. It's designed with new variable frequency inverted welding technology to make a perfect welding seam.
- Auto rolling machine adopts imported needle roller bearing and upward sucking plates to avoid plate
sagging and scratching, and ensure more convenient sheet feeding.
- System is stable and reliable thanks to the electrics with international renowned branches such as
Mitsubishi, Omron, SMC, etc.
- With Man-machine interface, every module parameter is stored to facilitate easy operation.
This is also auto-diagnosis function for safety.
Technical Parameters:
| Capacity | 30-80cpm |
| Can Diameter | D65-D290mm |
| Can Height | H70-450mm |
| Welding Speed | 6-26m/min |
| Overlap | 0.3-0.8mm |
| Welding Frequency | 80-260Hz |
| Copper Wire | D1.38-D1.50mm |
| Sheet Thickness | 0.16-0.42mm |
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore, Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 10-25L Pail Making
- Pail Body Making
- Full Auto 10-25L Conical Pail Making Welder Machine
Related Categories
Hot Searches
More