3 Piece Tin Can / Aerosol Can/ Food Can /Milk Powder Can Making Machine Line - Four Station Combiner
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Automatic Grade: | Automatic |
| Application: | Cleaning, Detergent, Cosmetics, Drinks, Hair Care Products, Oil, Vegetable, Fruit, Fish, Meat, Seasoning |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-09-30
Number of Employees
37
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZC001
- Type
- Forming Filling Sealing Machine
- Forming Species
- Combining
- Forming Function
- Necking, Flanging, Beading, Seaming
- Driven Type
- Electric
- Material Type
- Tinplate Cans, Aluminum Cans
- Packaging
- Cartons
- Necking Type
- Roll Necking
- Flanging Type
- Spin Flanging
- Output Capacity
- 650cpm
- No. of Working Head
- 6 -10
- Sheet Thickness
- 0.16-0.18mm
- Temper
- T1 - T4, Dr8 or Dr9
- Transport Package
- Standard Packaging
- Specification
- 1945× 1330× 1800mm
- Trademark
- Zonida
- Origin
- China
- Production Capacity
- 200 Set Per Year
Product Description
Customer's needs and satisfaction
is what we are constantly creating and pursuing
Traditionally, one machine can only conduct single production procedure. But now the four-station combiner is the machine with integrated up to four different processes.
Take aerosol can as an example, the four-station combiner can achieve the completed function of necking, flanging, bottom seaming and top seaming.
3 Piece Can Production Line
Four-Station Combiner
Technical Parameters:
Four-station combiner can be configured as below:
Duplex Slitter
Welder
Lacquering Machine
Induction Drying Oven
Leak Tester
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Strict Quality Controlling System and Excellent Management Team.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



is what we are constantly creating and pursuing
Take aerosol can as an example, the four-station combiner can achieve the completed function of necking, flanging, bottom seaming and top seaming.
3 Piece Can Production Line
Technical Parameters:
Four-station combiner can be configured as below:
| Aerosol Can | Necking-Flanging-Seaming-Seaming |
| Double Necking Food can | Necking-Necking-Flanging- Seaming |
| Triple Necking Food Can | Necking-Necking-Necking-Flanging |
| Output Capacity | 650cpm (Depends on Can Size) |
| No. of Working Head | 6 -10 |
| Sheet Thickness | 0.16-0.18mm |
| Temper | T1 - T4, DR8 or DR9 |
| Overall Dimension | 1945×1330×1800mm |
Duplex Slitter
| Max. Cutting Speed | 1130mm/s |
| Tolerance | ±0.05mm |
| Max. Sheet Feeding Speed | 40 spm |
| Max. Sheet Size | 1140mm×1140mm |
| Min. Sheet Size | 500mm×700mm |
| Max. Sheet Thickness | 0.4mm |
| Total Power | 6kW |
| Power Supply | Three Phase Voltage 380V 50HZ |
| Weight | 6000kg |
| Overall Dimension(L×W×H) | 6970×3000×1700mm |
Welder
| Max. Welding Speed | 85m/min |
| Max. Output Capacity | 800cpm (Depends on Can Height) |
| Overlap | 0.3-0.4mm |
| Can Diameter | Ф52-Ф153mm |
| Can Height | H70-320mm |
| Sheet Thickness | 0.16-0.3mm |
| Welding Frequency | 200-1000HZ |
| Total power | 150kW |
Lacquering Machine
| Capacity | Up to 20m/min |
| Air Consumption | 0.6Mpa, 20L/min |
| Power | 0.5 kW |
Induction Drying Oven
| Length of Heater | 2 Meter |
| Max. No. of Heater: | 12 |
| Heater Coil | Multi-coil |
| Input Voltage: | 220V ±10% |
| Output Power | 15kW |
| Cooling Water Pressure | 0.05-0.25MPa |
| Induction Distance | 5-20mm |
| Induction Width | 35-40mm |
Leak Tester
| Testing Object | Aerosol Can |
| Can Diameter | Ф45-Ф65mm |
| Can Height | H80-320mm |
| Testing Mode | High Pressure |
| Testing Accuracy | 2cc/8bar/min |
| MAX. Speed | 320cpm |
| No. of Working Head | 15-36 |
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Strict Quality Controlling System and Excellent Management Team.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 3-Piece Can Making
- 3 Piece Can Making Line
- 3 Piece Tin Can / Aerosol Can/ Food Can /Milk Powder Can Making Machine Line - Four Station Combiner
Related Categories
Hot Searches
More