1-5L Small Square Can/Paint Can Making machine Line -Duplex Slitter
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Max. Cutting Speedt : | 1130mm/S |
| Max. Sheet Feeding Speed: | 40 Spm |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-09-30
Number of Employees
37
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZRS001
- Transport Package
- Standard Packaging
- Specification
- 6970× 3000× 1700mm
- Trademark
- Zonida
- Origin
- Qingdao, China
- Production Capacity
- 100 Set Per Year
Product Description
Customer's needs and satisfaction
is what we are constantly creating and pursuing
Duplex slitter is where good cans start. It must be precise, reliable, efficient and flexible.
With rolling cutting principle, this machine can fully auto cut tinplate sheets into strips or slices by using two groups of upper and lower circular rolling knife widthwise and lengthwise.
* It's equipped with carbide cutting blades and extremely rigid cast-iron cutter holders for sheet trimming.
* Auto front sheet feeder and back blank collector make the whole line run more smoothly.
* Electronic sheet counters and double sheets detection can be configured.
Technical Parameters:
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.
is what we are constantly creating and pursuing
Duplex slitter is where good cans start. It must be precise, reliable, efficient and flexible.
With rolling cutting principle, this machine can fully auto cut tinplate sheets into strips or slices by using two groups of upper and lower circular rolling knife widthwise and lengthwise.
* It's equipped with carbide cutting blades and extremely rigid cast-iron cutter holders for sheet trimming.
* Auto front sheet feeder and back blank collector make the whole line run more smoothly.
* Electronic sheet counters and double sheets detection can be configured.
| Max. Cutting Speed | 1130mm/s |
| Tolerance | ±0.05mm |
| Max. Sheet Feeding Speed | 40 spm |
| Max. Sheet Size | 1140mm×1140mm |
| Min. Sheet Size | 500mm×700mm |
| Max. Sheet Thickness | 0.4mm |
| Total Power | 6kW |
| Power Supply | Three Phase Voltage 380V 50HZ |
| Weight | 6000kg |
| Overall Dimension(L×W×H) | 6970×3000×1700mm |
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- 1-5L Square Can Making
- Square Can Making
- 1-5L Small Square Can/Paint Can Making machine Line -Duplex Slitter
Related Categories
Hot Searches
- Paper Cutting Machine Factories
- Die Cutting Machine Factories
- Bag Cutting Machine Factories
- Hot Cutting Machine Factories
- Film Cutting Slitting Machine
- Cutting Part Automatic Slitting Machine
- Cutting Part Slitting Machine
- Cutting Part Paper Slitting Machine
- Film Cutting Automatic Slitting Machine
- Slitter Bulkbuy
More