High-Precision Aerosol Can Leak Testing Machine (Leak Tester)
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | High Pressure Testing |
| Load Way: | Electronic Load |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-09-30
Number of Employees
37
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZT002
- Loading Method
- Dynamic Load
- Display
- Digital
- Control
- Computer Control
- Weight
- 1000-2000Kg
- Power Source
- AC380V
- Oil Cylinder Position
- Under
- Can Diameter
- Ф45-Ф65mm
- Can Height
- H80-320mm
- Max. Speed
- 320cpm
- Testing Mode
- High Pressure
- Testing Accuracy
- 2cc/8bar/Min
- No. of Heads
- 12-48
- Transport Package
- Standard Packing
- Trademark
- Zonida
- Origin
- China
- Production Capacity
- 200 Set Per Year
Product Description
Customer's needs and satisfaction
is what we are constantly creating and pursuing
This leak tester is used to detect whether there is leak on food cans and beverage cans. With rotary design, empty can is fed into vacuum testing zone continuously. Qualified cans will be sent to next process, but defective cans rejected. HMI shows real-time inspection.
3 Piece Can Production Line

Technical Parameters:
Leak Tester
Duplex Slitter
Welder
Lacquering Machine
Induction Drying Oven
Four-Station Combiner
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Strict Quality Controlling System and Excellent Management Team.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



is what we are constantly creating and pursuing
This leak tester is used to detect whether there is leak on food cans and beverage cans. With rotary design, empty can is fed into vacuum testing zone continuously. Qualified cans will be sent to next process, but defective cans rejected. HMI shows real-time inspection.
3 Piece Can Production Line

Technical Parameters:
Leak Tester
| Testing Object | Empty Can |
| Can Diameter | Ф99-Ф153mm |
| Can Height | H35-260mm |
| Testing Mode | Vacuum |
| Testing Accuracy | 0.08mm |
| MAX. Speed | 700cp |
| No.of Working Head | 20-60 |
Duplex Slitter
| Max. Cutting Speed | 1130mm/s |
| Tolerance | ±0.05mm |
| Max. Sheet Feeding Speed | 40 spm |
| Max. Sheet Size | 1140mm×1140mm |
| Min. Sheet Size | 500mm×700mm |
| Max. Sheet Thickness | 0.4mm |
| Total Power | 6kW |
| Power Supply | Three Phase Voltage 380V 50HZ |
| Weight | 6000kg |
| Overall Dimension(L×W×H) | 6970×3000×1700mm |
Welder
| Max. Welding Speed | 85m/min |
| Max. Output Capacity | 800cpm (Depends on Can Height) |
| Overlap | 0.3-0.4mm |
| Can Diameter | Ф52-Ф153mm |
| Can Height | H70-320mm |
| Sheet Thickness | 0.16-0.3mm |
| Welding Frequency | 200-1000HZ |
| Total power | 150kW |
Lacquering Machine
| Capacity | Up to 20m/min |
| Air Consumption | 0.6Mpa, 20L/min |
| Power | 0.5 kW |
Induction Drying Oven
| Length of Heater | 2 Meter |
| Max. No. of Heater: | 12 |
| Heater Coil | Multi-coil |
| Input Voltage: | 220V ±10% |
| Output Power | 15kW |
| Cooling Water Pressure | 0.05-0.25MPa |
| Induction Distance | 5-20mm |
| Induction Width | 35-40mm |
Four-Station Combiner
| Aerosol Can | Necking-Flanging-Seaming-Seaming |
| Double Necking Food can | Necking-Necking-Flanging- Seaming |
| Triple Necking Food Can | Necking-Necking-Necking-Flanging |
| Output Capacity | 650cpm (Depends on Can Size) |
| No. of Working Head | 6 -10 |
| Sheet Thickness | 0.16-0.18mm |
| Temper | T1 - T4, DR8 or DR9 |
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Strict Quality Controlling System and Excellent Management Team.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$5,000.00-8,000.00 / Piece
-
US$18,000.00-30,000.00 / Piece
-
US$6,000.00-15,000.00 / Piece
-
US$6,000.00-10,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-46,000.00 / Piece
-
US$6,000.00-15,000.00 / Piece
-
US$6,000.00-15,000.00 / Piece
-
US$6,000.00-15,000.00 / Piece
-
US$15,000.00-25,000.00 / Piece
-
US$30,000.00-60,000.00 / Piece
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Aerosol Can Making
- Aerosol Can Body Making
- High-Precision Aerosol Can Leak Testing Machine (Leak Tester)
Related Categories
Hot Searches
More