Metal Cans/Bottles Palletizer /Depalletizer
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Packaging of Goods |
| Packaging Material: | Metal |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-09-30
Number of Employees
37
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZCP
- Packaging
- Cans
- Driven Type
- Electric
- Type
- Packaging Production Line
- Function
- Storage and Packaging
- Application
- Drinks, Dairy Products, Cosmetics, Skin Care Products, Oil, Tea, Vegetable, Fruit, Fish, Meat, Snack, Rice, Flour, Seasoning, Hair Care Products
- Soft and Hardness
- Flexible Package
- Circulation Function
- Metal Packaging
- Frequency of Use
- Several Packaging
- Capacity
- 2-3 Layers/Min*
- Palletizing Height
- 2000 mm *
- Compressed Air
- 0.05 M3/Min
- Transport Package
- Standard Packaging
- Specification
- 6000× 2000× 3500mm
- Trademark
- Zonida
- Origin
- China
- Production Capacity
- 100 Set Per Year
Product Description
Customer's needs and satisfaction
is what we are constantly creating and pursuing
Highlight
Thanks to its great design flexibility, this machine can be easily fitted to any layout. It can be completely manual or automatic. Adjustable to very strict areas. High CE conformity owing to the two column framework.
This coordinate palletizer/depalletizer consists of a Z direction guiding steel column, X and Y direction suction plates. X and Y suction plates are 90 degrees angle to each other that install on the Z direction steel column. During machine running, a servo motor powers the column to turn 90 degrees angle on left and right, then X and Y plates move up and down on the column. When X plate picks product, Y plate picks layer pad, and so on, the palletizing/depalletizing cycle is completed. At the end of pallet conveyor, a pallet dispenser/collector always stands by.
Technical Parameters:
| Applicable Product | Tinplate made 2 Piece Can, 3 Piece Can and Aerosol Can (Magnetic Suction) |
| Aluminum made 2 Piece Can, 3 Piece Can and Aerosol Can (Vacuum) | |
| Capacity | 3-4 layers/min* |
| Load | 200-500 kg* |
| Pallet Size | 1000/800 X 1200 mm * |
| Palletizing Height | 2000 mm * |
| Power | 8 kW |
| Compressed Air | 0.05 m3/min |
-Original manufacturer with 24-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Singapore, Mexico, Chile, Canada, Iran, Turkey,Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Top-Sale Products
- Metal Cans/Bottles Palletizer /Depalletizer
Related Categories
Hot Searches
- Automatic Packaging Machine Factories
- Automatic Filling Machine Factories
- Food Packaging Machine Factories
- Packaging Machine Factories
- Two Filling Packaging Machine
- Automatic Packaging Wrapping Machine
- Electric Packaging Wrapping Machine
- Food Packaging Wrapping Machine
- Fully Automatic Filling Packaging Machine
- Palletizer Bulkbuy
More