Food & Beverage Tin Can Body Making Lauquering/Coating Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Cooling Way: | Water Cooling |
| Style: | Fixed |
Gold Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Year of Establishment
2017-09-30
Number of Employees
37
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- ZC001
- Frequency Range
- Variable Frequency
- Electric Current
- AC
- Work Form
- Moving-Coil
- Type
- Submerged-Arc Welder
- Transport Package
- Standard Packaging
- Trademark
- Zonida
- Origin
- Qingdao, China
- Production Capacity
- 100 Piece Per Year
Product Description
Customer's needs and satisfaction
Internal Spraying/ External Spraying/ External Rolling
It's applied to coat the welding seam of can body after welding. We provide various lacquering equipments to meet different coating materials, liquid or powder. They're equipped with high-quality roller, Nordson pump, spraying gun and nozzle to achieve better coating on the welding seam.
Technical Parameters:
Duplex Slitter:
Automatic Food Can Making Welder
Lacquering Machine
Induction Drying Oven
Four-Station Combiner
Leak Tester
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



is what we are constantly creating and pursuing
Internal Spraying/ External Spraying/ External Rolling
It's applied to coat the welding seam of can body after welding. We provide various lacquering equipments to meet different coating materials, liquid or powder. They're equipped with high-quality roller, Nordson pump, spraying gun and nozzle to achieve better coating on the welding seam.
Technical Parameters:
Duplex Slitter:
| Max. Cutting Speed | 1130mm/s |
| Tolerance | ±0.05mm |
| Max. Sheet Feeding Speed | 40 spm |
| Max. Sheet Size | 1140mm×1140mm |
| Min. Sheet Size | 500mm×700mm |
| Max. Sheet Thickness | 0.4mm |
| Total Power | 6kW |
| Power Supply | Three Phase Voltage 380V 50HZ |
| Weight | 6000kg |
| Overall Dimension(L×W×H) | 6970×3000×1700mm |
Automatic Food Can Making Welder
| Max. Welding Speed | 85m/min |
| Max. Output Capacity | 800cpm (Depends on Can Height) |
| Overlap | 0.3-0.4mm |
| Can Diameter | Ф52-Ф153mm |
| Can Height | H70-320mm |
| Sheet Thickness | 0.16-0.3mm |
| Welding Frequency | 200-1000HZ |
| Total power | 150kW |
Lacquering Machine
| Capacity | Up to 20m/min |
| Air Consumption | 0.6Mpa, 20L/min |
| Power | 0.5 kW |
Induction Drying Oven
| Length of Heater | 2 Meter |
| Max. No. of Heater: | 12 |
| Heater Coil | Multi-coil |
| Input Voltage: | 220V ±10% |
| Output Power | 15kW |
| Cooling Water Pressure | 0.05-0.25MPa |
| Induction Distance | 5-20mm |
| Induction Width | 35-40mm |
Four-Station Combiner
| Aerosol Can | Necking-Flanging-Seaming-Seaming |
| Double Necking Food can | Necking-Necking-Flanging- Seaming |
| Triple Necking Food Can | Necking-Necking-Necking-Flanging |
| Output Capacity | 650cpm (Depends on Can Size) |
| No. of Working Head | 6 -10 |
| Sheet Thickness | 0.16-0.18mm |
| Temper | T1 - T4, DR8 or DR9 |
Leak Tester
| Testing Object | Aerosol Can |
| Can Diameter | Ф45-Ф65mm |
| Can Height | H80-320mm |
| Testing Mode | High Pressure |
| Testing Accuracy | 2cc/8bar/min |
| MAX. Speed | 320cpm |
| No. of Working Head | 12-48 |
-Original manufacturer with 18-year professional can making experience.
-Customized Equipments according to customer' requirements, high quality with competitive price.
-Abundant export experience: our products have been exported to Indonesia, Malaysia, Vietnam, Singapore,
Iran, Turkey, India, Poland, Italy, etc.
-Superior after-sale service: Engineers available to service machinery overseas.



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Food & Beverage Can Making
- Can Body Production
- Food & Beverage Tin Can Body Making Lauquering/Coating Machine
Related Categories
Hot Searches
More